تبلیغات
saeed - دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:دوشنبه 19 تیر 1396-10:03 ق.ظ

تاریخ انتشار خبر:دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶

گاهی پیش می‌آید هنگام سفرهای خارجی با تور، با افراد «راهنمانما» روبرو می‌شوید که نه تنها اطلاعات دقیقی از جاذبه‌های کشور مقصد ندارند، بلکه مسافر را به دردسر و خرج اضافی می‌اندازند و در برخی موارد نیز با معضل اخلاقی نیز مواجهند.

به گزارش ایسنا، تعداد ایرانی‌هایی که همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی در کشورهای همسایه به عنوان راهنمای گردشگری درحال کار هستند، هر سال رو به افزایش است، چرا که به نسبت، قانون کشورهای اروپایی در این‌باره محدودتر و سختگیرانه‌تر است. معمولا در این کشورها تور ملزم است از راهنمای بومی و محلیِ مقصد استفاده کند و نقش راهنمای ایرانی معمولا به عنوان سرپرست گروه تعریف شده است.

اما اوضاع در کشورهای همجوار و همسایه اندکی متفاوت‌تر است، زمانی ترکیه، مهم‌ترین پایگاه فعالیت راهنماهای رسمی و غیررسمی ایران بود که در بیشتر مواقع نیز مسافر از نوع برخورد غیرحرفه‌ای آن‌ها شکایت داشت، اما به دلیل ناآگاهی معمولا پیگیری خاصی درباره‌ی آن‌ها صورت نمی‌گرفت. برخی مسافرانی که با تور به جنوب ترکیه و یا استانبول سفر کرده‌اند، پیش آمده با افرادی مواجه شوند که قرار بوده راهنمای تور باشند، اما هیچ‌وقت در تور حاضر نبوده‌اند و یا مسؤولیتی در قبال مسافر احساس نکرده‌اند و یا به نحوی سعی کرده‌اند کسری حقوق خود را از طریق مسافر جبران کنند.

با تقویت کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان و آذربایجان از سوی گردشگران ایرانی، اکنون همان روند ترکیه درحال تکرار است؛ استفاده از ایرانی‌هایی که معمولا جواز کار ندارند و یا اگر هم محدودیت کار در کشور مقصد نداشته باشند، راهنمای رسمی و قانونی گردشگری نیستند. هرچند این بین هستند افرادی که رسما راهنمای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و به صورت قانونی در کشور مقصد فعالیت می‌کنند و گردشگر هم از همراهی، حمایت و اطلاعات آن‌ها رضایت کامل دارد.

اما از آنجا که تورهای خارجی در کانونی فرای مرزها کشور اتفاق می‌افتند و معمولا از مدار کنترل مراجع و متولی گردشگری خارج‌اند، این پرسش‌ها پیش می‌آید که آیا شرط و قانونی برای اعزام راهنمای گردشگری به خارج از کشور وجود دارد و اگر تخلفی در این‌باره رخ دهد، چه سازمانی مرجع رسیدگی به آن است و تکلیف مسافر با فرد راهنمانما و یا راهنمای بدون مسؤولیت در مقصد خارجی، چیست؟

ولی تیموری ـ مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ در این‌باره به ایسنا تاکید می‌کند: طبق قانون در تمام تورهای گردشگری الزاما باید از راهنما استفاده شود و چون راهنما بخشی از خدمات تور و سفر به شمار می‌آید، بنابراین درصورت نارضایتی باید از آژانس مجری سفر و ارائه دهنده آن خدمات، شکایت شود.

او توضیح می‌دهد: بسته‌ی سفر شامل اقامت، پذیرایی، حمل و نقل، برنامه سفر، راهنما، ویزا، بیمه و سایر خدمات است که توسط آژانس آماده می‌شود، بنابراین اگر در کیفیت خدمات مشکلی پیش آید، آژانس مربوطه باید جوابگو باشد، همان آژانسی که طرف قرارداد مسافر است، چون نسبت به تامین خدمات که راهنما نیز جزئی از آن است، تعهد دارد.

تیموری در عین حال به محدودیت‌های قانونی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برابر قوانین و استاندارد کشور مقصد اشاره می‌کند و می‌گوید: در داخل کشور الزام بر استفاده از راهنمای ایرانی در تورهای داخلی و یا ورودی است، برای این الزام، قانون هم وجود دارد، در آیین‌نامه راهنمایان و دستورالعمل‌های موجود صراحتا به این موضوع اشاره شده است، همانطور که در بیشتر کشورها این قانون وجود دارد، اما درباره استفاده از راهنما در تورهای خارجی، با محدودیت‌های قانونی روبرو هستیم، چرا که ما نمی‌توانیم به استانداردهای کشور دیگری ایراد بگیریم.

وی اضافه می‌کند: با این حال در بخشنامه‌ای که اخیرا برای سفرهای تابستانی به دفاتر خدمات مسافرتی فرستاده‌ایم، مشخص کرده‌ایم در هر گشتی حضور فردی به عنوان راهنما، الزامی است. تشکل‌های گردشگری را نیز متقاعد کردیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از نظر مقررات رایج دنیا حقی بر دخالت در کشور مقصد ندارد و نمی‌تواند آژانس را مجبور کند حتما از “راهنمای ایرانی” در تورهای خروجی استفاده کند، چون ممکن است مقررات کشور مقصد این اجازه را ندهد، اما در هر حال نباید این خدمات را از بسته سفر حذف کند.

او تاکید می‌کند: ما در معاونت گردشگری پکیج‌های سفر را کنترل می‌کنیم، اما وقتی آژانس در خدماتش قید می‌کند از راهنما بومی یا محلی کشور مقصد استفاده خواهد کرد، ما دچار محدودیت می‌شویم، چون سازمان ما که نمی‌تواند روی راهنمای کشور دیگر نظارت کند. اما به هر حال اگر مسافر در همین تور با مشکل روبرو شد و یا از راهنمای تعیین شده گله‌مند بود باید از آژانس مربوطه شکایت کند، در این شرایط است که سازمان ما می تواند با آژانس بدتعهد، برخورد کند. همانطور که به شکایت‌های مربوط به گشت، هتل و حمل و نقل رسیدگی می‌کند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره‌ی این‌که چرا با توجه به مشکلات متعدد و متنوعی که در تورهای گردشگری خارج کشور در حال بروز است، برای رفع این خلاء قانونی تدبیری نمی‌شود، می‌گوید: خلاء قانونی وجود ندارد، بلکه محدودیت وجود دارد. در واقع ما کدهای اخلاق گردشگری و استاندارد کشور مقصد را باید رعایت کنیم، مثلا ورود به این موضوع که چرا در سفر خارجی از راهنمای کارت‌دار و متعهد ایرانی استفاده نشده، در حوزه اختیار و وظایف ما نیست.

وی اما این توضیح را می‌دهد که در تور ورودی و داخلی قضیه متفاوت است، این الزام صراحتا مشخص شده که از “راهنمای ایرانی” باید استفاده شود، صرف نظر از اینکه حتی گروه گردشگران را سرپرست یا تورلید خارجی همراهی کند، در چنین شرایطی اگر آژانس از راهنمای ایرانی استفاده نکند، تخلف کرده است و مطابق آیین‌نامه متناظر، به ترتیب این چنین برخورد می‌شود؛ تذکر کتبی در مرحله نخست، تعلیق یک تا سه ماهه، تعلیق سه تا شش ماهه و نهایتا لغو مجوز آژانس در صورت تکرار و مداومت.

او سپس می‌گوید: اگر راهنماهای گردشگری با چنین مواردی از سوی آژانس‌های ایرانی مواجه شدند، می‌توانند به اداره‌های استانی شکایت کنند و اگر موضوع در آن اداره‌ها مسکوت مانده و پیگیری نشده، می‌توانند به این دفتر اطلاع دهند، چرا که از جانب کمیسیون عالی رسیدگی به تخلفات و شکایات گردشگری می‌توانم رسیدگی به آن شکایت را از استان مربوطه درخواست کنم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اضافه می‌کند: تا کنون شکایت مکتوب و مستندی از آژانس‌های متخلفی که در تورهای ورودی و یا داخلی از راهنمای رسمی ایرانی استفاده نکرده‌اند به دست ما نرسیده، ممکن است استان‌ها چنین شکایت‌هایی را داشته باشد و به مرکز منتقل نکرده باشد.

تیموری همچنین یادآور می‌شود: راهنماهای گردشگری نیز اگر با بدتعهدی‌ آژانسی روبرو شدند در صورت ارائه مستندات محکم می‌توانند پیگیر شکایت خود باشند. آژانس گردشگری موظف است پاسخگوی تعهدات و نقایصی که ایجاد کرده باشد.

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماها

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهادردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهالینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%84%d8%b7%d9%81-%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7/داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
produit pour muscler
چهارشنبه 24 مرداد 1397 05:09 ب.ظ
Thank you for sharing your good site.
prise de muscle ultra rapide
دوشنبه 22 مرداد 1397 03:09 ب.ظ
Love the site-- extremely individual pleasant and whole lots to see!
snel afvallen
دوشنبه 22 مرداد 1397 06:07 ق.ظ
Very good web site you possess right here.
http://W88vvn.com
شنبه 20 مرداد 1397 04:49 ق.ظ
The great thing about it DVD is you can perform
dance exercises anytime, with out a partner. "Because you are here reading this article games report now only at that particular instant; what you have is "The first movers advantage" on your own to consider a hold of now. With the variety of el cheapo acoustic guitars being produced nowadays you'll likely need somebody you trust to assist you choose the first guitar.
sex
پنجشنبه 18 مرداد 1397 11:12 ق.ظ
My family all the time say that I am wasting my time here at net, however
I know I am getting experience all the time by reading such fastidious
articles or reviews.
kalkulator brutto-netto
پنجشنبه 18 مرداد 1397 10:55 ق.ظ
I do not even know how I ended up here, but I
thought this post was great. I don't know who you are but definitely
you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
kalkulator brutto-netto
پنجشنبه 18 مرداد 1397 08:51 ق.ظ
Hello, Neat post. There's a problem along with your site in internet explorer,
would test this? IE still is the marketplace chief and a big component to other people
will leave out your magnificent writing due to this problem.
kalkulator brutto-netto
پنجشنبه 18 مرداد 1397 07:38 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site
is very good.
lpe88 casino apk
دوشنبه 15 مرداد 1397 03:25 ق.ظ
Fantastic website you have here but I was wanting to know if
you knbew oof any community forums that cover
tthe same topics talked about in this article? I'd really like to be a part of online community where
I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let mme know.
Many thanks!
http://naturliche-penisvergrosserung.eu/peruanisches-maca.html
چهارشنبه 10 مرداد 1397 09:36 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of
this your broadcast provided brilliant transparent
idea
eracto
دوشنبه 8 مرداد 1397 03:15 ب.ظ
I'm really loving the theme/design of your web site.

Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of
my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer
but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to
help fix this issue?
Eron Plus Composição
جمعه 5 مرداد 1397 04:48 ق.ظ
Why users still use to read news papers when in this technological world the whole thing is presented on net?
link w88
دوشنبه 1 مرداد 1397 08:57 ق.ظ
The process begins from your uncomplicated activity of the account option. They
will shun jobs where there is no benefit to the community involved.
Technology is driving dynamic advertising into new areas and also this
brings with it some potential challenges, well not every companies are able to afford to spend
thousands in electronic advertising, well the two options
highlighted offers the identical end results with low investment of
energy and cash, so now any company from mechanics to dentists might
have these of their guest waiting rooms.
camera cao cấp hải nam
یکشنبه 31 تیر 1397 03:06 ق.ظ
My partner and I stumbled over here different web page and thought I might check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look
forward to looking into your web page yet again.
http://xn--gaictsng-490dzc.com/benh-gai-cot-song-co-lung/gai-cot-song-co-chua-duoc-khong-cach-chua-gai-cot-song-tot-nhat/
چهارشنبه 27 تیر 1397 05:43 ب.ظ
A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that
you should publish more on this subject matter, it may not be a taboo subject
but generally folks don't talk about such topics. To the next!
Kind regards!!
우리카지노
سه شنبه 26 تیر 1397 08:20 ق.ظ
It requires a lot of discipline, planning, observation and self-control.
That way, it's not necessary to think of making reservations on hotels
or lodging houses. A quick take a look at
five big factors to assist you limit area of when developing a night
on the dogs.
Agen Judi Online Terpercaya
سه شنبه 19 تیر 1397 10:53 ب.ظ
Hi there friends, good article and nice urging commented at this
place, I am actually enjoying by these.
우리카지노
سه شنبه 12 تیر 1397 04:13 ق.ظ
You should be extra cautious if you're betting about the total number
of goals or free kicks or corners. I know well that difficulty doesn't essentially mean terrible, but I favor to
keep away from such sports. 2 million lottery in 2011, which was the biggest Powerball Jackpot inside state of
Connecticut along with the 12th biggest in Powerball history.
agen judi bola deposit 50rb
چهارشنبه 6 تیر 1397 10:19 ق.ظ
It's hard to come by educated people in this particular
topic, however, you sound like you know what you're
talking about! Thanks
Market Strom στρωματα
دوشنبه 4 تیر 1397 12:38 ق.ظ
Very rapidly this site will be famous among all blog visitors, due to it's good articles or reviews
카니발카지노
چهارشنبه 30 خرداد 1397 02:59 ق.ظ
The most popular games are blackjack, poker, slots, roulette, bingo, keno and more.
Playing on the web is a little more subdued that playing live, and you also receive the feeling of having additional time to pick
your bets devoid of the whooping and hollering happening around you.
Are you craving to go to a lively and entertaining casino and escape the
hustle and fuss of your hectic life.
m88.Com
جمعه 25 خرداد 1397 07:44 ب.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.

"Because you are here looking over this online games report now at this particular point in time; everything you have is "The first movers advantage" yourself to consider a their hands on now. The plastic's name is usually abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and it's also less than 50 % the extra weight of glass, which supplanted quartz within the early twentieth century.
led billboard
جمعه 18 خرداد 1397 08:12 ق.ظ
This design is spectacular! You certainly know how to
keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!
youtube.com
پنجشنبه 17 خرداد 1397 03:02 ب.ظ
There is a rich diversity to the telltale songs that you
simply will almost certainly appreciate and also to build your life
easier, and also to make it easier that will get the music activity for My - Space that you would like, you also have to be able to pick from different genres.

There they were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the last
one -- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises of actors William
Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman),
Skandar Keynes (with vocal octaves more deeply at age 15), and
Georgie Henley (approaching teenhood, a good six inches
taller than we last saw her). Now you've taken that all-important 1st step
and they are looking over this report about online
games and online community, you're inside the unique and privideged position for being amongst a small grouping of pioneering entreprenuers who may have learned relating to
this and are taking affirmative action.
트럼프카지노
چهارشنبه 16 خرداد 1397 05:45 ب.ظ
I pay a quick visit day-to-day some sites and sites to read posts, however this webpage gives feature based writing.
JUDI POKER DEPOSIT 10RB
یکشنبه 13 خرداد 1397 04:17 ب.ظ
Hello it's me, I am also visiting this website daily, this web page is in fact fastidious and
the users are really sharing pleasant thoughts.
keo bong da
جمعه 11 خرداد 1397 05:48 ق.ظ
Many of these shows are based in bigger cities like New
York or Los Angeles, so you arrive at travel totally free if you get
to the finals. It took about a couple of months to master what
along with the raucous, discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to always go ahead and take music and build your own personal song, by plugging it into the TV sets.
http://1gom.tv/
سه شنبه 8 خرداد 1397 08:40 ب.ظ
The great thing about it DVD is you can do the dance exercises
anytime, without having a partner. "Because you happen to be here looking over this games report now at this particular point in time; everything you have is "The first movers advantage" yourself to take a hold of now. The plastic's name can often be abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, in fact it is less than half the extra weight of glass, which supplanted quartz inside the early twentieth century.
http://1gom.tv/
سه شنبه 8 خرداد 1397 08:40 ب.ظ
The great thing about it DVD is you can do the dance exercises
anytime, without having a partner. "Because you happen to be here looking over this games report now at this particular point in time; everything you have is "The first movers advantage" yourself to take a hold of now. The plastic's name can often be abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, in fact it is less than half the extra weight of glass, which supplanted quartz inside the early twentieth century.
link w88
سه شنبه 8 خرداد 1397 07:42 ب.ظ
If you might be going to another city and discover that there's a good show because city, you cannot search around for your box office, stand it
a line and buy the tickets. Cherry blossom tattoos represent various things in several
cultures. Now you've taken that all-important 1st step and they are looking
over this report about games and social media, you might be within the unique and privideged position for being amongst a small grouping of pioneering entreprenuers who may have learned about it
and are taking affirmative action.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30