تبلیغات
saeed - دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:دوشنبه 19 تیر 1396-09:03 ق.ظ

تاریخ انتشار خبر:دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶

گاهی پیش می‌آید هنگام سفرهای خارجی با تور، با افراد «راهنمانما» روبرو می‌شوید که نه تنها اطلاعات دقیقی از جاذبه‌های کشور مقصد ندارند، بلکه مسافر را به دردسر و خرج اضافی می‌اندازند و در برخی موارد نیز با معضل اخلاقی نیز مواجهند.

به گزارش ایسنا، تعداد ایرانی‌هایی که همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی در کشورهای همسایه به عنوان راهنمای گردشگری درحال کار هستند، هر سال رو به افزایش است، چرا که به نسبت، قانون کشورهای اروپایی در این‌باره محدودتر و سختگیرانه‌تر است. معمولا در این کشورها تور ملزم است از راهنمای بومی و محلیِ مقصد استفاده کند و نقش راهنمای ایرانی معمولا به عنوان سرپرست گروه تعریف شده است.

اما اوضاع در کشورهای همجوار و همسایه اندکی متفاوت‌تر است، زمانی ترکیه، مهم‌ترین پایگاه فعالیت راهنماهای رسمی و غیررسمی ایران بود که در بیشتر مواقع نیز مسافر از نوع برخورد غیرحرفه‌ای آن‌ها شکایت داشت، اما به دلیل ناآگاهی معمولا پیگیری خاصی درباره‌ی آن‌ها صورت نمی‌گرفت. برخی مسافرانی که با تور به جنوب ترکیه و یا استانبول سفر کرده‌اند، پیش آمده با افرادی مواجه شوند که قرار بوده راهنمای تور باشند، اما هیچ‌وقت در تور حاضر نبوده‌اند و یا مسؤولیتی در قبال مسافر احساس نکرده‌اند و یا به نحوی سعی کرده‌اند کسری حقوق خود را از طریق مسافر جبران کنند.

با تقویت کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان و آذربایجان از سوی گردشگران ایرانی، اکنون همان روند ترکیه درحال تکرار است؛ استفاده از ایرانی‌هایی که معمولا جواز کار ندارند و یا اگر هم محدودیت کار در کشور مقصد نداشته باشند، راهنمای رسمی و قانونی گردشگری نیستند. هرچند این بین هستند افرادی که رسما راهنمای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و به صورت قانونی در کشور مقصد فعالیت می‌کنند و گردشگر هم از همراهی، حمایت و اطلاعات آن‌ها رضایت کامل دارد.

اما از آنجا که تورهای خارجی در کانونی فرای مرزها کشور اتفاق می‌افتند و معمولا از مدار کنترل مراجع و متولی گردشگری خارج‌اند، این پرسش‌ها پیش می‌آید که آیا شرط و قانونی برای اعزام راهنمای گردشگری به خارج از کشور وجود دارد و اگر تخلفی در این‌باره رخ دهد، چه سازمانی مرجع رسیدگی به آن است و تکلیف مسافر با فرد راهنمانما و یا راهنمای بدون مسؤولیت در مقصد خارجی، چیست؟

ولی تیموری ـ مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ در این‌باره به ایسنا تاکید می‌کند: طبق قانون در تمام تورهای گردشگری الزاما باید از راهنما استفاده شود و چون راهنما بخشی از خدمات تور و سفر به شمار می‌آید، بنابراین درصورت نارضایتی باید از آژانس مجری سفر و ارائه دهنده آن خدمات، شکایت شود.

او توضیح می‌دهد: بسته‌ی سفر شامل اقامت، پذیرایی، حمل و نقل، برنامه سفر، راهنما، ویزا، بیمه و سایر خدمات است که توسط آژانس آماده می‌شود، بنابراین اگر در کیفیت خدمات مشکلی پیش آید، آژانس مربوطه باید جوابگو باشد، همان آژانسی که طرف قرارداد مسافر است، چون نسبت به تامین خدمات که راهنما نیز جزئی از آن است، تعهد دارد.

تیموری در عین حال به محدودیت‌های قانونی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برابر قوانین و استاندارد کشور مقصد اشاره می‌کند و می‌گوید: در داخل کشور الزام بر استفاده از راهنمای ایرانی در تورهای داخلی و یا ورودی است، برای این الزام، قانون هم وجود دارد، در آیین‌نامه راهنمایان و دستورالعمل‌های موجود صراحتا به این موضوع اشاره شده است، همانطور که در بیشتر کشورها این قانون وجود دارد، اما درباره استفاده از راهنما در تورهای خارجی، با محدودیت‌های قانونی روبرو هستیم، چرا که ما نمی‌توانیم به استانداردهای کشور دیگری ایراد بگیریم.

وی اضافه می‌کند: با این حال در بخشنامه‌ای که اخیرا برای سفرهای تابستانی به دفاتر خدمات مسافرتی فرستاده‌ایم، مشخص کرده‌ایم در هر گشتی حضور فردی به عنوان راهنما، الزامی است. تشکل‌های گردشگری را نیز متقاعد کردیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از نظر مقررات رایج دنیا حقی بر دخالت در کشور مقصد ندارد و نمی‌تواند آژانس را مجبور کند حتما از “راهنمای ایرانی” در تورهای خروجی استفاده کند، چون ممکن است مقررات کشور مقصد این اجازه را ندهد، اما در هر حال نباید این خدمات را از بسته سفر حذف کند.

او تاکید می‌کند: ما در معاونت گردشگری پکیج‌های سفر را کنترل می‌کنیم، اما وقتی آژانس در خدماتش قید می‌کند از راهنما بومی یا محلی کشور مقصد استفاده خواهد کرد، ما دچار محدودیت می‌شویم، چون سازمان ما که نمی‌تواند روی راهنمای کشور دیگر نظارت کند. اما به هر حال اگر مسافر در همین تور با مشکل روبرو شد و یا از راهنمای تعیین شده گله‌مند بود باید از آژانس مربوطه شکایت کند، در این شرایط است که سازمان ما می تواند با آژانس بدتعهد، برخورد کند. همانطور که به شکایت‌های مربوط به گشت، هتل و حمل و نقل رسیدگی می‌کند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره‌ی این‌که چرا با توجه به مشکلات متعدد و متنوعی که در تورهای گردشگری خارج کشور در حال بروز است، برای رفع این خلاء قانونی تدبیری نمی‌شود، می‌گوید: خلاء قانونی وجود ندارد، بلکه محدودیت وجود دارد. در واقع ما کدهای اخلاق گردشگری و استاندارد کشور مقصد را باید رعایت کنیم، مثلا ورود به این موضوع که چرا در سفر خارجی از راهنمای کارت‌دار و متعهد ایرانی استفاده نشده، در حوزه اختیار و وظایف ما نیست.

وی اما این توضیح را می‌دهد که در تور ورودی و داخلی قضیه متفاوت است، این الزام صراحتا مشخص شده که از “راهنمای ایرانی” باید استفاده شود، صرف نظر از اینکه حتی گروه گردشگران را سرپرست یا تورلید خارجی همراهی کند، در چنین شرایطی اگر آژانس از راهنمای ایرانی استفاده نکند، تخلف کرده است و مطابق آیین‌نامه متناظر، به ترتیب این چنین برخورد می‌شود؛ تذکر کتبی در مرحله نخست، تعلیق یک تا سه ماهه، تعلیق سه تا شش ماهه و نهایتا لغو مجوز آژانس در صورت تکرار و مداومت.

او سپس می‌گوید: اگر راهنماهای گردشگری با چنین مواردی از سوی آژانس‌های ایرانی مواجه شدند، می‌توانند به اداره‌های استانی شکایت کنند و اگر موضوع در آن اداره‌ها مسکوت مانده و پیگیری نشده، می‌توانند به این دفتر اطلاع دهند، چرا که از جانب کمیسیون عالی رسیدگی به تخلفات و شکایات گردشگری می‌توانم رسیدگی به آن شکایت را از استان مربوطه درخواست کنم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اضافه می‌کند: تا کنون شکایت مکتوب و مستندی از آژانس‌های متخلفی که در تورهای ورودی و یا داخلی از راهنمای رسمی ایرانی استفاده نکرده‌اند به دست ما نرسیده، ممکن است استان‌ها چنین شکایت‌هایی را داشته باشد و به مرکز منتقل نکرده باشد.

تیموری همچنین یادآور می‌شود: راهنماهای گردشگری نیز اگر با بدتعهدی‌ آژانسی روبرو شدند در صورت ارائه مستندات محکم می‌توانند پیگیر شکایت خود باشند. آژانس گردشگری موظف است پاسخگوی تعهدات و نقایصی که ایجاد کرده باشد.

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماها

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهادردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهالینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%84%d8%b7%d9%81-%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7/داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Deseo Effekte
پنجشنبه 4 بهمن 1397 05:45 ق.ظ
Love the website-- extremely user friendly and lots to
see!
http://de-beste-testosteronboosters.eu/MasculinActive.html
پنجشنبه 4 بهمن 1397 04:15 ق.ظ
Regards for sharing your excellent webpage.
Tonus Fortis
چهارشنبه 3 بهمن 1397 08:03 ق.ظ
Thank you! It is definitely an wonderful web page.
Turbo Max Blue
چهارشنبه 3 بهمن 1397 06:23 ق.ظ
You're a really practical website; couldn't make it without
ya!
Beast Gel
چهارشنبه 3 بهمن 1397 05:20 ق.ظ
What's happening, nice web site you've got going here.
afvallen met pillen
سه شنبه 2 بهمن 1397 03:41 ب.ظ
thank a lot for your web site it aids a lot.
olej Z konopi
سه شنبه 2 بهمن 1397 07:46 ق.ظ
I blog quite often and I truly thank you for your content.
This great article has truly peaked my interest.
I will bookmark your blog and keep checking for
new information about once a week. I opted in for your Feed too.
Olejek konopny
دوشنبه 1 بهمن 1397 11:42 ب.ظ
Whats up very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
I'll bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm satisfied to search out numerous useful info here in the put up, we'd like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
Olej CBD
دوشنبه 1 بهمن 1397 11:13 ب.ظ
Currently it sounds like Wordpress is the best
blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what
you're using on your blog?
Http://Monteflorfloristeria.Com/Index.Php/Component/K2/Itemlist/User/218202
دوشنبه 1 بهمن 1397 03:15 ق.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and
it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & assist
different customers like its aided me. Good job.
Krzem do picia
یکشنبه 30 دی 1397 07:14 ب.ظ
I have learn several just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.

I wonder how so much effort you place to make this type of great informative web
site.
Turbo Max Blue
یکشنبه 30 دی 1397 01:44 ق.ظ
Exceptionally user pleasant website. Huge info readily available on couple of clicks on.
erogan Composición
یکشنبه 30 دی 1397 01:40 ق.ظ
Thanks intended for providing these types of substantial write-up.
Masculin Active Où Acheter
شنبه 29 دی 1397 09:19 ب.ظ
Wow because this is excellent job! Congrats and keep it
up.
pastillas ereccion masculina
شنبه 29 دی 1397 08:47 ب.ظ
Passion the site-- really user pleasant
and great deals to see!
http://greenbarleyplus-it.eu/
شنبه 29 دی 1397 05:36 ب.ظ
You've gotten wonderful thing listed here.
http://penis-se.ovh/
شنبه 29 دی 1397 04:27 ب.ظ
Thank you so much! This is an great website.
Erectonin
شنبه 29 دی 1397 02:49 ب.ظ
The knowledge is incredibly important.
http://integratorimuscoli.eu/
شنبه 29 دی 1397 01:11 ب.ظ
Superb Web site, Carry on the excellent work. Thanks a lot!
erecties
شنبه 29 دی 1397 01:08 ب.ظ
Maintain the excellent work !! Lovin' it!
Tonus Fortis
شنبه 29 دی 1397 12:44 ب.ظ
Just wanted to state I'm grateful that i came on your web site.
Maxisize Cena
شنبه 29 دی 1397 12:27 ب.ظ
Thanks for the purpose of furnishing this kind of great subject matter.
Testogen
شنبه 29 دی 1397 11:40 ق.ظ
The information is rather useful.
Krzem silor B
شنبه 29 دی 1397 09:14 ق.ظ
Very good site you have here but I was curious about if you knew of any community forums
that cover the same topics talked about in this article? I'd really like to be a part of group where I can get responses from
other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
Thanks a lot!
brufoli sottopelle
شنبه 29 دی 1397 06:26 ق.ظ
Howdy, excellent webpage you possess going here.
http://najlepszetabletkinamase.eu/anabolicrx24.html
شنبه 29 دی 1397 05:32 ق.ظ
You have possibly the best web pages.
Celuraid Muscle
شنبه 29 دی 1397 04:58 ق.ظ
Great looking internet site. Think you did a bunch of your very own html coding.
judi poker, daftar poker, poker deposit 10rb
چهارشنبه 26 دی 1397 09:42 ب.ظ
Though it is not viable in the future, if the government succeeds in controlling
the on-line poker industry, then you will see an unexpected increase or boom on this industry.
By using cash profit zones, you're not playing contrary to the casino, you are playing against yourself, now this is very very important.
One of the dealer's two cards is going to be placed face-up shared so all the members
are able to see it, and the other card will be placed face down.
http://tabletki-na-masepl.ovh/
چهارشنبه 26 دی 1397 05:37 ق.ظ
Hello dear visitor. I am Valentin. My wife there isn't any chose to reside
in New York and I've everything that i need here. Auditing
has been his regular job for time. Acting is the hobby might
never stop doing. I am running and maintaining a
blog here: http://tabletki-na-masepl.ovh/
adelaide forecast
دوشنبه 24 دی 1397 01:57 ب.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.

Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30