تبلیغات
saeed - دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:دوشنبه 19 تیر 1396-10:03 ق.ظ

تاریخ انتشار خبر:دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶

گاهی پیش می‌آید هنگام سفرهای خارجی با تور، با افراد «راهنمانما» روبرو می‌شوید که نه تنها اطلاعات دقیقی از جاذبه‌های کشور مقصد ندارند، بلکه مسافر را به دردسر و خرج اضافی می‌اندازند و در برخی موارد نیز با معضل اخلاقی نیز مواجهند.

به گزارش ایسنا، تعداد ایرانی‌هایی که همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی در کشورهای همسایه به عنوان راهنمای گردشگری درحال کار هستند، هر سال رو به افزایش است، چرا که به نسبت، قانون کشورهای اروپایی در این‌باره محدودتر و سختگیرانه‌تر است. معمولا در این کشورها تور ملزم است از راهنمای بومی و محلیِ مقصد استفاده کند و نقش راهنمای ایرانی معمولا به عنوان سرپرست گروه تعریف شده است.

اما اوضاع در کشورهای همجوار و همسایه اندکی متفاوت‌تر است، زمانی ترکیه، مهم‌ترین پایگاه فعالیت راهنماهای رسمی و غیررسمی ایران بود که در بیشتر مواقع نیز مسافر از نوع برخورد غیرحرفه‌ای آن‌ها شکایت داشت، اما به دلیل ناآگاهی معمولا پیگیری خاصی درباره‌ی آن‌ها صورت نمی‌گرفت. برخی مسافرانی که با تور به جنوب ترکیه و یا استانبول سفر کرده‌اند، پیش آمده با افرادی مواجه شوند که قرار بوده راهنمای تور باشند، اما هیچ‌وقت در تور حاضر نبوده‌اند و یا مسؤولیتی در قبال مسافر احساس نکرده‌اند و یا به نحوی سعی کرده‌اند کسری حقوق خود را از طریق مسافر جبران کنند.

با تقویت کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان و آذربایجان از سوی گردشگران ایرانی، اکنون همان روند ترکیه درحال تکرار است؛ استفاده از ایرانی‌هایی که معمولا جواز کار ندارند و یا اگر هم محدودیت کار در کشور مقصد نداشته باشند، راهنمای رسمی و قانونی گردشگری نیستند. هرچند این بین هستند افرادی که رسما راهنمای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و به صورت قانونی در کشور مقصد فعالیت می‌کنند و گردشگر هم از همراهی، حمایت و اطلاعات آن‌ها رضایت کامل دارد.

اما از آنجا که تورهای خارجی در کانونی فرای مرزها کشور اتفاق می‌افتند و معمولا از مدار کنترل مراجع و متولی گردشگری خارج‌اند، این پرسش‌ها پیش می‌آید که آیا شرط و قانونی برای اعزام راهنمای گردشگری به خارج از کشور وجود دارد و اگر تخلفی در این‌باره رخ دهد، چه سازمانی مرجع رسیدگی به آن است و تکلیف مسافر با فرد راهنمانما و یا راهنمای بدون مسؤولیت در مقصد خارجی، چیست؟

ولی تیموری ـ مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ در این‌باره به ایسنا تاکید می‌کند: طبق قانون در تمام تورهای گردشگری الزاما باید از راهنما استفاده شود و چون راهنما بخشی از خدمات تور و سفر به شمار می‌آید، بنابراین درصورت نارضایتی باید از آژانس مجری سفر و ارائه دهنده آن خدمات، شکایت شود.

او توضیح می‌دهد: بسته‌ی سفر شامل اقامت، پذیرایی، حمل و نقل، برنامه سفر، راهنما، ویزا، بیمه و سایر خدمات است که توسط آژانس آماده می‌شود، بنابراین اگر در کیفیت خدمات مشکلی پیش آید، آژانس مربوطه باید جوابگو باشد، همان آژانسی که طرف قرارداد مسافر است، چون نسبت به تامین خدمات که راهنما نیز جزئی از آن است، تعهد دارد.

تیموری در عین حال به محدودیت‌های قانونی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برابر قوانین و استاندارد کشور مقصد اشاره می‌کند و می‌گوید: در داخل کشور الزام بر استفاده از راهنمای ایرانی در تورهای داخلی و یا ورودی است، برای این الزام، قانون هم وجود دارد، در آیین‌نامه راهنمایان و دستورالعمل‌های موجود صراحتا به این موضوع اشاره شده است، همانطور که در بیشتر کشورها این قانون وجود دارد، اما درباره استفاده از راهنما در تورهای خارجی، با محدودیت‌های قانونی روبرو هستیم، چرا که ما نمی‌توانیم به استانداردهای کشور دیگری ایراد بگیریم.

وی اضافه می‌کند: با این حال در بخشنامه‌ای که اخیرا برای سفرهای تابستانی به دفاتر خدمات مسافرتی فرستاده‌ایم، مشخص کرده‌ایم در هر گشتی حضور فردی به عنوان راهنما، الزامی است. تشکل‌های گردشگری را نیز متقاعد کردیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از نظر مقررات رایج دنیا حقی بر دخالت در کشور مقصد ندارد و نمی‌تواند آژانس را مجبور کند حتما از “راهنمای ایرانی” در تورهای خروجی استفاده کند، چون ممکن است مقررات کشور مقصد این اجازه را ندهد، اما در هر حال نباید این خدمات را از بسته سفر حذف کند.

او تاکید می‌کند: ما در معاونت گردشگری پکیج‌های سفر را کنترل می‌کنیم، اما وقتی آژانس در خدماتش قید می‌کند از راهنما بومی یا محلی کشور مقصد استفاده خواهد کرد، ما دچار محدودیت می‌شویم، چون سازمان ما که نمی‌تواند روی راهنمای کشور دیگر نظارت کند. اما به هر حال اگر مسافر در همین تور با مشکل روبرو شد و یا از راهنمای تعیین شده گله‌مند بود باید از آژانس مربوطه شکایت کند، در این شرایط است که سازمان ما می تواند با آژانس بدتعهد، برخورد کند. همانطور که به شکایت‌های مربوط به گشت، هتل و حمل و نقل رسیدگی می‌کند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره‌ی این‌که چرا با توجه به مشکلات متعدد و متنوعی که در تورهای گردشگری خارج کشور در حال بروز است، برای رفع این خلاء قانونی تدبیری نمی‌شود، می‌گوید: خلاء قانونی وجود ندارد، بلکه محدودیت وجود دارد. در واقع ما کدهای اخلاق گردشگری و استاندارد کشور مقصد را باید رعایت کنیم، مثلا ورود به این موضوع که چرا در سفر خارجی از راهنمای کارت‌دار و متعهد ایرانی استفاده نشده، در حوزه اختیار و وظایف ما نیست.

وی اما این توضیح را می‌دهد که در تور ورودی و داخلی قضیه متفاوت است، این الزام صراحتا مشخص شده که از “راهنمای ایرانی” باید استفاده شود، صرف نظر از اینکه حتی گروه گردشگران را سرپرست یا تورلید خارجی همراهی کند، در چنین شرایطی اگر آژانس از راهنمای ایرانی استفاده نکند، تخلف کرده است و مطابق آیین‌نامه متناظر، به ترتیب این چنین برخورد می‌شود؛ تذکر کتبی در مرحله نخست، تعلیق یک تا سه ماهه، تعلیق سه تا شش ماهه و نهایتا لغو مجوز آژانس در صورت تکرار و مداومت.

او سپس می‌گوید: اگر راهنماهای گردشگری با چنین مواردی از سوی آژانس‌های ایرانی مواجه شدند، می‌توانند به اداره‌های استانی شکایت کنند و اگر موضوع در آن اداره‌ها مسکوت مانده و پیگیری نشده، می‌توانند به این دفتر اطلاع دهند، چرا که از جانب کمیسیون عالی رسیدگی به تخلفات و شکایات گردشگری می‌توانم رسیدگی به آن شکایت را از استان مربوطه درخواست کنم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اضافه می‌کند: تا کنون شکایت مکتوب و مستندی از آژانس‌های متخلفی که در تورهای ورودی و یا داخلی از راهنمای رسمی ایرانی استفاده نکرده‌اند به دست ما نرسیده، ممکن است استان‌ها چنین شکایت‌هایی را داشته باشد و به مرکز منتقل نکرده باشد.

تیموری همچنین یادآور می‌شود: راهنماهای گردشگری نیز اگر با بدتعهدی‌ آژانسی روبرو شدند در صورت ارائه مستندات محکم می‌توانند پیگیر شکایت خود باشند. آژانس گردشگری موظف است پاسخگوی تعهدات و نقایصی که ایجاد کرده باشد.

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماها

دردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهادردسرهای سفرهای خارجی به لطف راهنمانماهالینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :دردسرهای سفرهای خارجی به لطف “راهنما”نماها – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%84%d8%b7%d9%81-%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7/داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
networks cafe santa monica
یکشنبه 6 اسفند 1396 06:04 ب.ظ
Advertising your company on the internet is cheaper thyan other mediums.
Be sure you pick a nme that is to the point, and
spell and turn into from initials that do not make sense.

Thee are two large firms that could be recognized universally throughout
the online community.
https://pagedesignhub.com/
یکشنبه 6 اسفند 1396 05:13 ب.ظ
The Amercan Inter - Continental University offers genuine online education for student's life.
It is better to stick whhile using best course provider,
for that time being. I'm not proclaiming that everyone does
that, I'm while we're talking aboutt the minority on this one, but it just irritates the hell
away from me.
Pcmaw.Com
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:46 ب.ظ
But all blogs will have one thing in keeping,
whether you're blogging for riches or to get attention. Without much effort whatsoever
you may be a whole lot of more educated on the subject.
A community of your customers liking your merchandise and services may be
built online soo your company grows stronger.
news blog list
سه شنبه 1 اسفند 1396 01:33 ب.ظ
Onljne education is ideal for everyone who is considering changing their career or are thinking
about furter studies when they are working. Though it is just a constitutional obligation, the
non-availability of funds and vested administrative setup have led to the mushrooming off universities, fake campuses, private enterprises and numerous makeshift centers of
education as also fly-by-air foreign campuses. When students iss
sleeping only a few hours every night, every minute counts.
soulcrazy.org
سه شنبه 1 اسفند 1396 10:01 ق.ظ
Not evewry method will geneate the income you are searching for, but with a serious amounts of effort spent researching the most effective methods, you
too could become an internet business erson without
current pre-qualifications. There are e-book guides given by businesxs owners
who have went through the means of learning to build a web business
yourself, the same manner you hope to. Today's software users are savvy; they need responsiveness from software companies
plus they want tools that meet their needs making them more productive.
Updated News On Heather Elvis
دوشنبه 30 بهمن 1396 03:22 ق.ظ
You don't have the opportunity tto think logically whe your conscience
is affected bby the craziness imposed because off your
anti-conscience. Thhere are lots of advantagess it is possible to enjoy with
online news, however, tthe people mentined allow me to share the most frequent ones.

Starting a news blog is an additional interesting way of generating a lot
of content.
Uniquepress.Biz
جمعه 27 بهمن 1396 04:46 ب.ظ
If that suits you reading news, whyy not use an online news aggregate to
help increase yolur comprehension skills inside new vernacular.
It's actually ttougher to repair the harm in the event that they have gone on ery long.
Advertising works extremely well on your website that
provides it or it is possible too also embed the advertising within the playback
quality.
https://toptheto.com/
شنبه 21 بهمن 1396 12:58 ق.ظ
He walks up to greet you so you give you a firm
handshake aand exchange small talk casually while you enter
the restaurant. Similarly, the Jomtien objective to achieve Basic Education ffor those in 2000 is on the part oof Tanzania unrealistic.
Lean Six Sigma principles can be used through the process and will help cause customer satisfaction.
link nha cai m88
شنبه 23 دی 1396 03:04 ق.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions round the globe.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the category of White House in 1901. Here you'll be able to shop by theme or browse a whole range of themes if you're sill unsure on the to base the party.
blog x files
جمعه 22 دی 1396 02:06 ب.ظ
What you need to have is willpower to become taught thee way to create money making blogs and
make your organization stable. Readers will move towards other blogs, that will help them
to complete their requirements. In afrfiliate marketing online, people to a specific website is drivven from another website
or from email.
http://nhandinhbongda24h.net
جمعه 22 دی 1396 05:27 ق.ظ
If you're visiting another city and find that you have a good show in this city, you cannot look at different companies for the
box office, stay at home a line and buying the tickets.
Cherry blossom tattoos represent different things in numerous cultures.

The Open Video Project: This is site with a huge collection of digital video for sharing.
Johny Jackson
یکشنبه 17 دی 1396 09:03 ق.ظ
I love ԝhat you guys ɑre ᥙsually uⲣ too.
Such clever ᴡork annd reporting! Keep ᥙp the very ɡood ᴡorks guys Ι've incorporated ʏou guys too my personal blogroll.
Travel Emoji
جمعه 15 دی 1396 02:59 ب.ظ
Red Fort, Jama Masjid, Qutub Minar, Humayun's Tomb, India Gate,
Parliament House, Lotus Temple, Laxmi Narayan Temple, Akshardham Temple are
some in the tourist spots you can't afford to provide a miss on your visit
towards the city. Sometimes it's better to just stay closer rather than require transport back and forth from the big event -- explore accommodation that's within walking distance.

It gets rid of toxins, as opposed to adding more,
that may also help weight loss.
billionaire
پنجشنبه 14 دی 1396 12:51 ق.ظ
If you prefer reading news, why don't you readily
online news aggregate to help you improve your
comprehension skills within the new vernacular. It's actually harder to correct the damage inside event that it's got one on very long.
Instead of obtaining thhe problem dealt with, I
self-medicated and allowed it tto befome worse.
Gadgets newsletter
چهارشنبه 13 دی 1396 11:14 ب.ظ
You can also find information about other gadget by looking for websites.
Dustt is sucked in the casing from the coolers and quickly gathers about the internal circuits.
While some of the are ideal forr saving a certain amount of time, annd having information ready on myy own desktop as opposed tto needing to
work with an internet window to navigate in order tto
find that information, this doesn't happen necessarily should be useful though,
there are tons such as the HAL 9000 gadget, that's only a button you push, and plays quotes in the 2001 film.
ngiryckucketh.mihanblog.com
دوشنبه 4 دی 1396 11:37 ق.ظ
Now that you be familiar with video editing and the what exactly
you need you are prepared to start the journey of amateur filmmaker to professional director.
It took about a couple of months to find out the language and
also the raucous, discordant (to my ears) "melody. Painting is an authentic gift due to its durability and utility.
http://fibdcvo.mihanblog.com
دوشنبه 4 دی 1396 08:07 ق.ظ
Now that you find out about video editing along with the what you require you are ready
to start the journey of amateur filmmaker to professional
director. These guides allow you to practice when you
are prepared and still have the time and energy to
do so. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to always make music and create your own personal song, by plugging it into the TV sets.
m88
دوشنبه 27 آذر 1396 12:19 ب.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions round the
globe. It took about 3 months to learn the words as well as the raucous, discordant (to my ears)
"melody. The first lesson you ought to learn with your online course is how to read chord charts.
Shona
جمعه 17 آذر 1396 08:17 ب.ظ
Now that you know about video editing and also the things you need you
are to begin your journey of amateur filmmaker to professional director.
A model with 3 CCD includes a sensor that sees every one
of the different colors (Red, Green, and Blue) causing superior color reproduction. Instead of enjoying
karaoke parties, you'll be able to always make music
and build your own personal song, by plugging it in your TV sets.
188bet
جمعه 17 آذر 1396 04:22 ق.ظ
You can even replace your selected MP3 music using these to ensure if you live concerning the gym,
it is possible to still understand interesting points through
the book or listen towards docs from perform that you just should examine.

" It was President Theodore Roosevelt who had given it the category of White House in 1901. You need a special connector typically known as a Fire wire or commonly known as just as one IEEE 1394 high band connector.
http://tylebongda.org
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:20 ق.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with these in order that if you are
about the gym, you possibly can still understand interesting points
from the book or listen on the docs from perform
that you just need to examine. It took about 3 months to find out the words
and also the raucous, discordant (to my ears) "melody. Here you'll be able to shop by theme or browse a complete range of themes if you're sill unsure on the to base the party.
João João Lucas
یکشنبه 12 آذر 1396 12:16 ب.ظ
seguimento tem uma poderoso atração em SEO.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر